Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Legendarni Wynalazcy

Legendarni Wynalazcy to gra z rodzaju worker-placement w której każdy z graczy przewodzi czteroosobowemu zespołowi tytułowych wynalazców. Podczas rozgrywki będziemy rozwijać wiedzę swoich naukowców i wynajdywać najbardziej przełomowe wynalazki w dziejach ludzkości.

Każdy z naszych wynalazców posiada pewien poziom wiedzy z zakresu różnych dziedzin nauki. Są to odpowiednio: Fizyka, Chemia, Mechanika i Matematyka. Obie te rzeczy mają kluczowe znaczenie podczas wytwarzania wynalazków gdyż określają wkład jaki może wnieść do tego procesu dany naukowiec. A jako, że konkurencja nigdy nie śpi i również chce się zapisać na kartach historii to niejednokrotnie przyjdzie nam walczyć o udziały podczas tworzenia owych wynalazków.

W swojej turze gracze wykonują jedną z dwóch akcji:

Wysłać wynalazcę do badań. Decydując się na wykonanie tej akcji wybieramy jednego z naszych dostępnych naukowców który uda się do pracy nad jednym z wynalazków. Bierzemy wtedy odpowiednią ilość swoich znaczników i umieszczamy je na pustych polach na karcie wynalazku – ilość i miejsca w których możemy położyć znaczniki określa z kolei wspomniany wcześniej poziom wiedzy naszego naukowca z danej dziedziny nauki. Następnie obracamy planszetkę wybranego wynalazcy o 90o sygnalizując tym samym, że wykonał już swoją pracę. Naukowiec ten nie będzie dostępny, do póki nie zapewnimy mu odpoczynku.
I tu z pomocą przychodzi druga z akcji którą możemy wykonać:

Zapewnienie wynalazcom odpoczynku. Wybierając tę akcję obracamy wszystkich naszych niedostępnych naukowców do pozycji pionowej, zaznaczając w ten sposób ich dostępność. Wykonanie tej czynności kończy naszą turę nawet jeśli którykolwiek z naszych wynalazców był dostępny.

Jeśli po wysłaniu wynalazcy do pracy wszystkie pola na wybranej karcie zostaną zapełnione – wynalazek uważa się za ukończony i każdy z graczy w kolejności odpowiadającej wartości ich wkładu w powstanie danego wynalazku wybierają jedną z trzech dostępnych nagród. Może to być jeden z dwóch wylosowanych na początku każdej ery żetonów bądź sama karta ukończonego właśnie wynalazku.

Wiemy już jak grać oraz, że aby wybrać trzeba uzbierać największą ilość punktów.

Należałoby w takim razie powiedzieć w jaki sposób te punkty zbierać, a można to robić na cztery sposoby:
Zbierając karty wynalazków. Wartość punktową określa era z której dany wynalazek pochodzi – może to być więc 1, 2 lub 3 punkty
Zbierając żetony punktów zwycięstwa. Żetony te mogą zostać wylosowane jako nagrody za ukończenie poszczególnych wynalazków.
Rozwijając swoich wynalazców. Podczas rozgrywki przy pomocy zdobytych żetonów nagród będziemy musieli podnosić poziom wiedzy naszych naukowców. Rozwinięcie ich w określony sposób przyniesie nam punkty zwycięstwa na koniec gry.
Tworzenie sekwencji wynalazków. Na kartach wynalazków poza wymaganym „kosztem”, punktami zwycięstwa oraz ogólnymi informacjami znajduje się również jego klasyfikacja. Wybierając jako nagrodę odpowiednie karty możemy tworzyć sekwencje które na koniec gry przyniosą nam punkty zwycięstwa.

Pomimo prostych zasad, rozgrywka w Legendarnych Wynalazcach wymaga sporo myślenia i planowania. Należy wziąć pod uwagę dostępne wynalazki, rozpatrzeć który z wynalazców najlepiej sprawdzi się przy jego opracowywaniu, o które nagrody warto walczyć, a które będą tylko dodatkiem. Czy przy pomocy wylosowanych nagród będę w stanie rozwinąć odpowiednio mojego wynalazcę, czy lepiej zadowolić się punktami zwycięstwa z karty? Jest tego naprawdę sporo i mimo, że nagrody za ukończenie poszczególnych wynalazków są losowe, zawsze jest o co walczyć.

Decydując się na zakup Legendarnych Wynalazców należy mieć na uwadze, że gra nastawiona jest na interakcję… Bardzo często negatywną interakcję. Wciskanie się do prawie ukończonych wynalazków, żeby uszczknąć coś dla siebie jak najmniejszym kosztem, bądź zamykanie wynalazków z przewagą jednej kostki jest tu na porządku dziennym, a błędy bywają bardzo dotkliwe gdyż niejednokrotnie całkowicie udaremnią nam możliwość zakończenia sekwencji kart czy „pełnego” rozwinięcia naszego naukowca.

I tutaj pojawia się pewien zgrzyt. Niestety sama mechanika w połączeniu z negatywną interakcją sprawia, że gra najlepiej działa w gronie 4-5 osób. Ze względu na fakt, że zawsze dostępne są trzy nagrody przy mniejszej ilości graczy rywalizacja nie jest aż tak odczuwalna ponieważ nikt nie odchodzi z pustymi rękoma.

Bardzo podoba mi się z kolei wykonanie Legendarnych Wynalazców. Planszetki wykonane są z grubej tektury, która bardzo dobrze znosi użytkowanie, mój egzemplarz ma już kilka lat, grę ogrywamy dość często, a wszystko wygląda jak nowe. Również ilustracje znajdujące się na kartach są bardzo ładne i szczegółowe. W pudełku znajdziemy również materiałowy woreczek w którym trzymamy i z którego losujemy żetony nagród. Jedyne do czego mogę się przyczepić to brak wypraski, zawsze mam problem z upchaniem (dosłownie!) wszystkiego w odpowiedni sposób żeby pudełko dało się bezproblemowo zamknąć. Duży minus za to.


Duży, a nawet bardzo duży plus należy się twórcom za walory edukacyjne gry.

W pudełku bowiem, poza instrukcją znajdziemy również książkę z krótkimi życiorysami wszystkich wynalazców obecnych w grze, a na każdej karcie poza nazwą wynalazku znajduje się również roku w którym został stworzony. Świetny dodatek!


4,5/6

Rating: 5 out of 6.

 • Walory edukacyjne!
 • Solidne wykonanie
 • Proste zasady
 • Dużo kombinowania
 • Gra negatywną interakcją stoi
 • Średnia skalowalność
 • Brak wypraski!
 • Wydawca: Rebel
 • Autor: Frédéric Henry
 • Liczba graczy: 2 – 5
 • Czas rozgrywki: ~40 min
 • Zalecany wiek: 10+
 • Zawartość pudełka:
  • 20 planszetek wynalazców
  • 85 żetonów nagród
  • 36 kart wynalazków
  • 75 drewnianych znaczników
  • 1 plastikowa figurka
  • 1 materiałowy woreczek
  • książka skróconych życiorysów
  • Instrukcja


Aby szybko znaleźć najkorzystniejszą ofertę oraz więcej informacji o grze Legendarni Wynalazcy zapraszam na:
www.planszeo.pl