Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Small World

Kiedy podjąłem decyzję o założeniu bloga, pierwszy problem z jakim musiałem sie zmierzyć była odpowiedź na pytanie „Od czego zacząć?”

Opcji było kilka. Top Lista ulubionych gier, pierwsza „nowoczesna” gra, seria tematyczna oraz gry dla początkujących. Finalnie wybór padł na ostatni z tematów, ale po głowie cały czas chodziło mi to drugie pytanie „Jak to wszystko się zaczęło?” Byłem przekonany, że pierwszą zakupioną grą było Carcassonne dlatego tym większe było moje zdziwienie kiedy okazało się, że tą pierwszą był wcale nie najprostszy Small World.

Wszystko zaczęło się w Sierpniu 2016 roku i po dziś dzień Small World pozostaje jedną z moich ulubionych gier.

Napis na pudełku z grą mówi „Small World… w tym świecie umrzesz ze śmiechu” co prawda śmiechu nie ma tu za dużo, ale umiera i owszem, a wszystko dlatego, że świat w którym dzieje się akcja – jak sam tytuł wskazuje – jest zbyt mały aby pomieścić wszystkie chętne do osiedlenia rasy.

I tak oto przed nami znajduje się malownicza kraina, zamieszkała przez dzikie plemiona która czeka na nowych władców i naszym celem jako gracza jest poprowadzić swoją cywilizację do dominacji i zwycięstwa. Na początku rozgrywki musimy zdecydować się na rasę którą spróbujemy tego czynu dokonać wybierając jedną z sześciu aktualnie dostępnych (oraz przyporządkowanej do niej zdolności specjalnej). Następnie dobieramy odpowiednią ilość żetonów i ruszamy na podbój świata… Kiedy przejmiemy interesujące nas terytoria należy się jeszcze przegrupować aby zabezpieczyć newralgiczne lokacje przed zakusami wrogów gdyż wystarczy jedno niedopatrzenie i możemy być pewni że zostanie to wykorzystane przez przeciwników i spora cześć naszej armii zostanie starta z powierzchni tego urokliwego świata.

Na szczęście na upadku naszej armii gra się nie kończy, a wręcz przeciwnie – nie raz i nie dwa samemu zdecydujemy się na kapitulację i schyłek naszej cywilizacji aby na jej podwalinach zbudować coś zupełnie nowego. Ten właśnie aspekt jest największą siłą Small World gdyż niezwykle istotne jest nie tylko przemyślane manewrowanie swoimi jednostkami ale również przewidywanie odpowiedniego momentu na wymarcie i powołanie do życia nowej rasy.

Myślę, że te kilka zdań streszczających zasady daje jasny obraz tego co się w Small World dzieje, a dzieje się bardzo dużo. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i nie uświadczymy tutaj prawie żadnych przestojów. Zbieramy swoje żetony, atakujemy, przegrupowujemy i… patrzymy jak przeciwnicy unicestwiają nasze jednostki. Chwila oddechu na decyzję czy walczmy dalej – możemy podbijać sąsiadujące tereny albo całkowicie je porzucić zbierając wszystkie swoje jednostki i dokonać zemsty atakując nieubezpieczone tyły wroga – czy może jednak nasza armia nic już nie wskóra i najwyższy czas (czasem okazuje się, że najwyższy czas był jedną bądź dwie tury temu) wymierać. Pomimo tego, że zwycięzca może być tylko jeden, to chwilowe sojusze zaczepne i zdrady są tu na porządku dziennym. Twoja armia za bardzo się rozpanoszyła? Możesz być pewny, że w następnej rundzie nic z niej nie zostanie bo pozostali współgracze skrzykną się razem, a może właśnie liczyłeś, że któryś z graczy Ci pomoże, a on wycofał się z pola walki i zdziesiątkował Twoje niczego niespodziewające się jednostki? Small World negatywną interakcją stoi!

Twórcy zadbali również o to, żeby gra nie była powtarzalna. Do naszej dyspozycji mamy więc 14 ras oraz 20 specjalnych mocy co daje w sumie 280 różnych kombinacji gwarantując, że nasze podejście do ogranej już wcześniej rasy za każdym razem jest nieco inne.

Sporo dobrego można powiedzieć również o samym wykonaniu. Wszystkie elementy – a jest ich naprawdę sporo – zostały wykonane z grubej tektury co gwarantuje trwałość na długie lata (moje żetony nadal wyglądają jak nowe!). Również wypraska do której przywiązuję dużą wagę została wykonana bardzo dobrze, wszystkie elementy maja swoje miejsce i nic w środku nie lata, a żetony ras zostały umieszczone w poręcznym, zamykanym „segregatorze” który możemy wyjąc z pudełka na czas rozgrywki – duży plus za to. Jednak na największą pochwałę zasługuje szata graficzna przepięknie, kolorowe i klimatyczne ilustracje oraz szczegółowo wykonane plansze sprawiają, że od samego patrzenia ma się ochotę zagrać.

W pierwszym akapicie wspomniałem, że Small World nie należy do najprostszych gier, a mimo to zasady da się przedstawić w kilku zdaniach – gdyby to wypunktować, było by jeszcze krócej… Owszem zasady są bardzo proste i intuicyjne i nawet początkujący gracze nie będą mieli z nimi problemu. Jednak to co najbardziej urozmaica rozgrywkę, czyli ilość ras oraz ich zdolności specjalne sprawia, że pierwsze rozgrywki mogą się nieco dłużyć, każdy będzie chciał doczytać czym charakteryzuje się dana rasa i jakie korzyści daje jej moc. Z pewnością potrzebne będzie kilka rozgrywek aby wszystko toczyło się dynamicznie. Czy zatem odradzam tę grę jako pozycję dla początkujących? Bynajmniej! Bo kto wie, może gdyby nie Small World, nie zaraziłbym się grami planszowymi i ten blog by nie powstał.

O tym, że Small World jest naprawdę dobrą grą, niech świadczy również tytuł „Gry Roku 2013”

Sporym atutem Small World jest również możliwość rozszerzenia podstawowej gry o różne dodatki wprowadzające do gry nowe rasy oraz zdolności specjalne idealne, a nawet tereny i scenariusze. Idealne rozwiązanie jeśli opatrzy nam się już oryginalna wersja gry.


6/6

Rating: 6 out of 6.

 • Solidne i ładne wykonanie
 • Dobrze zrobiona wypraska
 • Proste zasady
 • Dynamiczna rozgrywka
 • Dobrze się skaluje
 • Możliwość dokupienia dodatków
 • Masa negatywnej interakcji
 • Wydawca: Rebel / Days of Wonder
 • Autor: Philippe Keyaerts
 • Liczba graczy: 2 – 5
 • Czas rozgrywki: 45 – 90 min
 • Zalecany wiek: 8+
 • Zawartość pudełka:
  • Dwie dwustronne plansze (dla 2-3; 4-5 graczy)
  • 15 sztandarów raz (w tym jeden pusty)
  • 21 żetonów specjalnych mocy (w tym jeden pusty)
  • 168 żetonów ras
  • 18 żetonów zapomnianych plemion
  • 35 żetonów specjalnych (leża, fortece, góry, smok)
  • 109 żetonów punktów zwycięstwa
  • Kostka posiłków
  • Znacznik rundy
  • 6 kart pomocy
  • InstrukcjaAby szybko znaleźć najkorzystniejszą ofertę oraz więcej informacji o grze Small World zapraszam na:
www.planszeo.pl